Święta trójca zdrowia psychicznego

PSYCHiatra 

PSYCHolog 

PSYCHoterapeuta 

Trzy zawody- bardzo podobne, a jednak absolutnie od siebie różne. 

Prawdą jest, że wszystkie te trzy profesje zaliczają się do tych działających w obrębie psychiki człowieka. Jednak tak jak z różnymi objawami fizycznymi udajemy się do różnych lekarzy specjalistów- tak samo w przypadku trudności emocjonalnych wybierzemy się do osób wykwalifikowanych, aby nam pomóc w odpowiedni sposób. 

PSYCHOLOG 

Psycholog to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie- warto się do niego udać, kiedy potrzebujemy diagnozy psychologicznej np. Dotyczącej kompetencji intelektualnych, diagnozy ADHD, spektrum autyzmu itd. Poza tym psycholodzy zajmują się różnymi problemami, jakimi? To również zależy jaką specjalność ukończyli w czasie trwania studiów oraz tego czy posiadają specjalistyczną wiedzę podyplomową z danego zakresu. Tak więc: 

-psycholog zatrudniony w poradni psychologiczno-pedagogicznej poradzi nam jak pomóc naszemu dziecku np. W trudnościach szkolnych 

-psycholog zatrudniony na oddziale psychiatrycznym pomoże nam zmierzyć się z chorobą psychiczną 

-psycholog zatrudniony w Ośrodku Interwencji Kryzysowej będzie odpowiednią osobą do udzielenia nam wparcia w kryzysie (np. Ofiarom przemocy). 

Jest o wiele więcej zakresów możliwości pracy w zawodzie psychologa. 

Co warto wiedzieć? 

-Psycholog NIE MA kompetencji do prowadzenia psychoterapii, chyba że szkoli się w tym kierunku.  

– Warto udać się do psychologa specjalizującego się w obszarze naszych problemów zamiast umawiać wizytę do jakiegokolwiek- nawet tego z polecenia: być może psycholog, który pomógł naszemu przyjacielowi nie sprawdzi się w przypadku naszych indywidualnych trudności. 

– Jeśli jednak nasze kłopoty są długotrwałe i uciążliwe, jeśli zauważamy pogorszenie się jakości naszego życia i podejrzewamy, że źródło jest wewnątrz nas to skuteczniejsza może się okazać psychoterapia. 

PSYCHOTERAPEUTA 

Psychoterapeuta to odrębny zawód. Aby móc stać się psychoterapeutą należy mieć wykształcenie magisterskie z kierunków humanistycznych bądź medycznych oraz odbyć kilkuletnie (zazwyczaj czteroletnie) szkolenie w szkole psychoterapii z nurtu, który został wybrany. 

Konieczne są również osobiste predyspozycje do wykonywania takiego zawodu. Każdy psychoterapeuta musi odbyć staż kliniczny, własną terapię oraz wykazać swoje umiejętności podczas wielu egzaminów oraz pracy zaliczeniowej końcowej. 

Do psychoterapeuty warto się udać, kiedy jest nam trudno poradzić sobie z własnymi uczuciami i emocjami oraz po prostu wtedy, kiedy coś z tego obszaru nas w sobie niepokoi.  

Co warto wiedzieć? 

-Psychoterapeuta może być psychologiem ALE NIE MUSI, co w żaden sposób nie umniejsza jego umiejętnościom a może być nawet dodatkowym atutem. 

-Jest wiele nurtów psychoterapeutycznych w których mogą pracować psychoterapeuci: Przed umówieniem wizyty warto zrobić wstępny research na ten temat. 

-Jeśli praca w danym nurcie ci się nie sprawdzi nie oznacza to, że psychoterapia nie jest dla Ciebie i nie można Ci pomóc! Spróbuj znaleźć kogoś nowego, specjalizującego się w innym sposobie prowadzenia terapii. 

– W przypadku niektórych problemów niezbędne mogą się okazać nie tylko wizyty u psychoterapeuty, ale również psychiatry w celu włączenia leczenia farmakologicznego. 

PSYCHIATRA 

Psychiatra jako jedyna osoba spośród wszystkich tu wymienionych jest upoważniona do wystawiania recept i przepisywania leków- jako jedyny z wymienionych jest lekarzem. 

Warto się do niego udać, kiedy mamy objawy budzące szczególny niepokój, z którymi sami nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. 

Wizytę warto również zaplanować, kiedy zaleci nam to psycholog lub psychoterapeuta, gdyż farmakoterapia może się okazać niezbędna w leczeniu np. Takich chorób jak depresja, zaburzenia odżywiania, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i inne. 

Mam nadzieję, że już teraz wszystko będzie dla Was jasne, a ja wyczerpałam ten temat. 

Cieszę się, że jesteśmy teraz wszyscy bogatsi o nową wiedzę. A być może macie jeszcze jakieś pytania dotyczące tego zagadnienia? Zapraszam do kontaktu! 

Scroll to Top