Terapia grupowa i grupy wsparcia
Nie wszystkie trudności sfery emocjonalno-psychicznej najlepiej leczy się podczas psychoterapii indywidualnej dla osób dorosłych. W przypadku problemów natury społecznej (np. fobie społeczne) sesje w grupie mogą przynieść lepsze i trwalsze efekty. Zyskanie bezpiecznej przestrzeni do przepracowania niewspierających zachowań i nawyków oraz poczucie, że nie jest się osamotnionym ze swoimi problemami – działa terapeutycznie, ale też zachęca, aby pomagać innym w odzyskiwaniu równowagi życiowej.
Kiedy warto skorzystać z terapii grupowej i grupowego wsparcia?
- Dostrzegasz trudności związane z sytuacjami konfliktowymi
- Masz trudności w relacjach interpersonalnych
- Czujesz wyobcowanie, niezrozumienie przez innych, lęk przed oceną
- Odczuwasz smutek, obniżony nastrój, poczucie braku sensu
- Dokucza Ci samotność, wycofanie emocjonalne
- Przeżywasz winę i wstyd
- Potrzebujesz poznać własne mechanizmy myślenia, przeżywania, zachowań
Co może dać Ci terapia grupowa i grupowe wsparcie?
- Poczucie wspólnoty i zrozumienia
- Wsparcie emocjonalne
- Rozwój umiejętności społecznych
- Lepsze zrozumienie siebie
- Bezpieczna przestrzeń do wyrażania emocji
- Nowe sposoby radzenia sobie z problemami dzięki obserwacji jak inni pokonują trudności
- Poprawa samooceny i poczucia własnej wartości dzięki pozytywnym doświadczeniom i wsparciu grupy
- Wyeliminowanie przeżywanych trudności
- Motywacja do zmiany za sprawą dostrzegania postępów pracy innych
- Lepsze radzenie sobie z konfliktami w wyniku nauki konstruktywnego rozwiązywania problemów i budowania zdrowych relacji.
Na czym polega terapia grupowa i grupowe wsparcie?
Psychoterapia grupowa to proces, podczas którego uczestnicy sesji spotykają się ze sobą regularnie przez określony czas. Jej założeniem jest, że indywidualne problemy znajdują odzwierciedlenie w relacjach z innymi osobami w grupie.
Praca odbywa się zawsze w grupach zamkniętych i jednakowych – w całym procesie uczestniczą te same osoby. Są one kwalifikowane do dołączenia do grupy na podstawie konsultacji ze specjalistą – psychoterapeutą lub psychologiem. Wszystko po to, aby uniknąć sytuacji, gdy w sesjach uczestniczą osoby zaburzające leczenie innych pacjentów (np. ich oprawcy).
Spotkania prowadzi jeden albo dwóch terapeutów, którzy odpowiadają za zbudowanie atmosfery zaufania i dyskrecji. Dzięki temu każdy może czuć się bezpiecznie, wyrażając swoje emocje i opowiadając o trudnościach, z jakimi się mierzy. W takich warunkach można też rozpoznać własne zachowania, które wywierają wpływ na otoczenie – dochodzi do ich identyfikacji i przejęcia nad nimi kontroli, aby przestały być destrukcyjne.
