Jak zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym?
Brak równowagi między pracą zawodową a życiem prywatnym potrafi wyjątkowo negatywnie wpłynąć na naszą kondycję psychiczną jak i również fizyczną.
Z jednej strony oczywistym wydaje się fakt, że jeśli spędzamy w jakimś miejscu znaczną część dnia to niemożliwym staje się absolutne odcięcie od pracy w momencie, kiedy przekraczamy próg domu…
Jednak warto zaznaczyć, że zachowanie tej równowagi nie jest jednoznaczne z absolutnym odstawieniem naszej pracy zarobkowej na bok i zrobienie z niej czegoś zakazanego- „czegoś o czym nie wolno rozmawiać”.
Według statystyk OECD Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych, ale i najmniej efektywnych narodów w Unii Europejskiej. Spędzamy w pracy wiele czasu, lecz nie przekłada to się na nasze sukcesy zawodowe, a ponadto negatywnie wpływa na nasze życie prywatne.
Jeśli mówimy o nie przynoszeniu pracy do domu bardziej mamy na myśli emocje, stres i zmartwienia.
Załóżmy, że jesteś piekarzem i w pracy spaliłeś bochen chleba- nieciekawa sytuacja- to prawda, ale przecież nie przyjdziesz do domu i nie będziesz płakał i wściekał się cały dzień o tę sytuację- a widok kromki pieczywa nie będzie sprawiał, że poczujesz zimne poty i znowu przypomnisz sobie problem, który spotkał Cię w pracy.
Jakie są największe zagrożenia nie umiejętności rozgraniczenia pracy od czasu wolnego?
Można by pomyśleć, że stres w pracy będzie wpływał na stres w domu- jednak jest to trochę bardziej skomplikowane.
-Jeśli Twoja praca jest wyczerpująca i stresująca to bardzo prawdopodobne jest, że wyczerpany i zestresowany będziesz również w domu co przekładać może się na:
– negatywne emocje i stres ( jak już wielokrotnie wspomniałam),
– kłótnie i nieporozumienia z rodziną,
– objawy somatyczne takie jak ból głowy, ból mięśni etc,
– problemy ze snem,
– zmniejszenie lub brak apetytu
I wiele innych.
Więc teraz wyobraź sobie, że po dniu spędzonym w domu odczuwając takie objawy jak powyżej wracasz do pracy- nie wypoczęty i jeszcze bardziej zestresowany.
– w ten sposób wszystko się nakręca, a to z kolei prosta droga do wypalenia zawodowego.
A jakie są korzyści z zachowania tak zwanego work-life balance?
Po pierwsze- zwiększenie produktywności i efektywności. Wypoczęty i zrelaksowany pracownik jest w stanie wykonywać swoje zadania w krótszym czasie, jednocześnie zachowując motywację, koncentrację i kreatywność.
Po drugie- lepsze samopoczucie i stan zdrowia!
Po trzecie- lepsze kontakty z rodziną i przyjaciółmi oraz ogólne lepsze poczucie własnej wartości, umiejętności i podwyższenie pewności siebie.
Jak?
Jeśli chcesz odnaleźć równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym musisz ustalić priorytety i zarządzać swoim czasem, uwzględniając zarówno ten poświęcony na pracę, jak i ten, który w całości przeznaczasz dla siebie- dbając o swoje potrzeby, czy dla przyjaciół.
Wyrób swoje nawyki i trzymaj się swoich zasad- a być może masz problem ze stawianiem granic? Warto się przyjrzeć bliżej swojemu dotychczasowemu zachowaniu.
Trzymam za Ciebie kciuki!
A jeśli post nie dotyczy akurat Ciebie- to być może jest ktoś o kim pomyślałeś czytając go?