Maj miesiącem świadomości na temat zaburzenia osobowości typu borderline

W maju obchodziliśmy miesiąc świadomości o zaburzeniu osobowości typu bordeline.

Borderline nazywane też osobowością z pogranicza charakteryzuje się różnymi postaciami niestabilności- w relacjach z partnerem, zaburzony obraz siebie, częste napady złości czy autodestrukcyjne działania.

Osoby z osobowością z pogranicza przez brak edukacji innych na temat tego zaburzenia często spotykają się z niezrozumieniem i napiętnowaniem.

Właśnie z tego powodu w maju edukujemy i uświadamiamy!

MIT: Osoby z bordeline to tylko kobiety.

FAKT: Współczesne badania pokazują brak znaczących różnic w częstości występowania tego zaburzenia u kobiet a mężczyzn.

_____________________________________________________________________________

MIT: Osoby z borderline manipulują.

FAKT: Zachowanie osób z osobowością z pogranicza często nie jest celowe- oznacza to, że ewentualna manipulacja nie wynika ze złych zamiarów, lecz powodem może być próba uniknięcia konfrontacji czy ukrycie poczucia odrzucenia.

______________________________________________________________________________

MIT: Nie ma skutecznego sposobu leczenia osób z borderline.

FAKT: Istnieją specjalne, dedykowane formy terapii dla osób z zaburzeniem borderline. Również często ważne w leczeniu jest przyjmowanie odpowiednich leków przepisanych przez lekarza. Takie połączenie skutecznie poprawia jakość życia i zapobiega powstawaniu stanów depresyjnych.

______________________________________________________________________________

Jakie są najczęstsze objawy świadczące o osobowości z pogranicza?

Poza tymi wymienionymi na początku artykułu do objawów bordeline można wliczyć:

-poczucie samotności i pustki

– nieumiejętność budowania stabilnych relacji z innymi ludźmi, która jest spowodowana wszechobecnym lękiem przed odrzuceniem, rozczarowaniem oraz przewagą uczuć negatywnych.

– idealizowanie aktualnego partnera oraz wygórowane i nierealistyczne oczekiwania wobec niego i całego związku

– niestabilny obraz własnej osoby.

Patrząc na listę objawów (których może być jeszcze więcej wliczając w to również stany depresyjne, groźby samobójcze i zachowania niebezpieczne) można stwierdzić, że osoby z bordeline, które nie uczestniczą w terapii, przez co nie nauczyły się jak kontrolować swoje lęki i obawy są często osobami bardzo samotnymi.

Człowiek jest zwierzęciem stadnym i społecznym- potrzebuje kontaktu z ludźmi, tego krótkiego i powierzchownego, ale jako stworzenia myślące szukamy również głębszych relacji- związku i miłości czy przyjaźni, która będzie trwać latami.

Skupmy się teraz na punkcie dotyczącym nierealistycznych oczekiwań wobec relacji. Osoba z bordeline będąca w związku romantycznym oczekuje od swojego partnera wszystkiego mimo tego, że sama może mieć problem z nazwaniem tego dokładnie. W momencie, kiedy partner nie potrafi sprostać tym oczekiwaniom pojawia się frustracja, smutek, strach i nienawiść.

Osoby z osobowością z pogranicza często nienawidzą i kochają jednocześnie.

Takie życie pełne sprzeczności jest trudne i mylące, dlatego ważne jest wsparcie bliskich osób, dobrze dobrana terapia i leki i świadomość społeczeństwa. Dlatego mam nadzieję, że odrobinę rozjaśniłam wam ten temat. Strach bierze się z niewiedzy, dlatego uświadamiajmy innych i przestańmy stygmatyzować.

Jeśli myślisz, że ten artykuł jest o tobie bądź jakimś twoim bliskim i uważasz, że potrzebujesz pomocy- nie bój się! Pytaj, pomóż sobie zrozumieć swoje uczucia, pozwól sobie czuć się dobrze ze sobą.

Scroll to Top