Ogólnopolski dzień walki z depresją

DEPRESJA- CO TO JEST?

Depresja jest zaburzeniem psychicznym i odnosi się do zespołów objawów depresyjnych występujących w przebiegu chorób afektywnych, zaburzeń nastroju.

Objawia się głównie obniżeniem nastroju.

W języku potocznym często używamy słowa „depresja”:

– Tak dużo pracuję, że nie mam czasu spotkać się z przyjaciółmi i rodziną, łapię straszną depresję,

– Nienawidzę zimy, śnieg i zimno wywołuje we mnie depresyjne stany,

– Mam depresję przez ilość materiału, który został zadany na matematykę.

Różne trudne sytuacje powodują poczucie smutku, bezsensu życia, wywołują płacz- lecz jest to chwilowe, a negatywne emocje nie trwają długo- może to być dzień, dwa, czasem tydzień, a jeśli trwa to dłużej to często nasza ulubiona kawa czy rozmowa z przyjacielem jest w stanie poprawić nasz nastrój.

Co depresja robi z człowiekiem?

W przypadku depresji sytuacja wygląda inaczej. Wyobraźmy sobie sytuację- budzisz się rano, nie masz siły wstać z łóżka mimo tego, że wiesz, że naczynia piętrzą się w zlewie, pranie nie zostało zrobione od tygodnia więc od dłuższego czasu nawet nie zmieniasz ubrań. Dodatkowo powinnaś/ powinieneś w końcu zabrać się za projekt do pracy- zostało przecież niewiele czasu.

Osoba zdrowa przemogła by się, mimo zmęczenie znalazła siłę i motywację by zająć się obowiązkami, osoba cierpiąca na depresję zostanie w łóżku, często nawet zrezygnuje ze zrobienia sobie śniadania czy wykonania najprostszych podstawowych czynności. Taki scenariusz może powtarzać się w nieskończoność.

Depresja jest chorobą, która odbiera człowiekowi wszystko co go uszczęśliwia. Czy coś w jego otoczeniu się zmieniło? Czy ludzie przestali być życzliwi?

Osoba chora ma ograniczoną reaktywność nastroju, co oznacza, że pocieszenie jej jest niemożliwe bądź bardzo trudne, a niekiedy nawet pogarsza jej samopoczucie, ponieważ może ona czuć się niezrozumiana i bezradna. Dochodzi do tego obwinianie się oraz pojawiają się myśli samobójcze nie tylko ze względu na osobiste poczucie bezradności, ale także z powodu myśli: „wszystkim byłoby lepiej beze mnie”, „nie będę już dla nikogo ciężarem”.

Jak pomóc osobie z depresją?

Jest to bardzo ciężkie pytanie, które z pewnością zadają sobie wszyscy, których bliscy cierpią na tę chorobę. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, nie wszystkie metody są uniwersalne, co znaczy, że nie sprawdzą się we wszystkich przypadkach. Problemem również jest typowe „zaciągniecie na terapię” – osoba chora nie stanie na nogi, jeśli do terapii została zmuszona.

Największym wsparciem dla chorego jest zaakceptowanie jego stanu- a więc nie zmuszaj do wstania z łóżka, zrobienia prania czy umycia naczyń. Podanie śniadania jest dobrym i miłym gestem, lecz jeśli bliska nam osoba odmawia zjedzenia nie należy naciskać, pozwól jej samej zdecydować na co ma siłę i ochotę.

ZACHĘCAJ DO TERAPII I WSPOMAGAJ LECZENIE.

Właśnie. „zachęcaj” – nie zmuszaj.

Jeśli osobie cierpiąca na depresję uda się do psychoterapeuty- Jest to wspaniały i odważny krok! Wspieraj te działania i pamiętaj, że na pewno była to trudna decyzja. Motywuj osobę podejmującą kroki w stronę wyzdrowienia. Możesz dowiedzieć się jakie leki powinna stosować i delikatnie monitorować ich zażywanie.

Pamiętaj by nie bagatelizować tematów związanych ze śmiercią i nie bój się samemu prosić o pomoc, gdy zauważysz niepokojące zachowania bądź samemu poczujesz się gorzej- choroba często oddziałuje na bliskich, wywołuje poczucie frustracji i gniew ze względu na to, że nie zawsze nasze działania wywołują oczekiwaną przez nas reakcję.

Okaż zrozumienie i troskę, ale nie zapomnij o własnym zdrowiu.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ 23.02.2021

Scroll to Top