Psycholog dzieci i młodzieży
Psycholog - terapeuta dzieci i młodzieży
W obecnych czasach coraz więcej dzieci i młodzieży nie radzi sobie samodzielnie z różnymi trudnościami. W wyniku nadmiaru bodźców, dużych wymagań codzienności wycofują się z relacji, bywają nieśmiałe, nie radzą sobie z emocjami jak np. złość, bezradność, wstyd.
W takich sytuacjach wsparcie z psychologiem – terapeutą dzieci i młodzieży może być wskazane.
Nasza oferta pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży jest stworzona z myślą o wspieraniu młodych ludzi w pokonywaniu wyzwań, z którymi mogą się borykać. Oferujemy indywidualne konsultacje z doświadczonymi psychologami, którzy specjalizują się w pracy z dziećmi i nastolatkami. W przyjaznej i bezpiecznej atmosferze pomagamy w radzeniu sobie z problemami takimi jak lęki, trudności w nauce, trudne relacje z rówieśnikami, niskie poczucie własnej wartości czy trudności rodzinne. Wspieramy rozwój emocjonalny i społeczny, pomagając młodym osobom w budowaniu zdrowych relacji, rozwijaniu umiejętności radzenia sobie ze stresem i wzmacnianiu pewności siebie.
Zapewniamy również wsparcie rodzicom, oferując porady dotyczące wychowania i komunikacji z dziećmi. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni, w której młodzi ludzie mogą bezpiecznie wyrażać siebie, rozwijać swoje umiejętności i odnaleźć równowagę w codziennym życiu.
Etapy pomocy psychologa dziecięcego w naszym Centrum Terapii i Wsparcia
- Konsultacje – to kilka spotkań- około 3, mających na celu rozeznanie obecnej sytuacji życiowej, identyfikacja problemów i ich wpływ na życie młodego człowieka i jego rodziny
- Podsumowanie – spotkanie, na którym psycholog szczegółowo opowiada o efektach spotkań konsultacyjnych, przedstawia swoje wnioski wraz z obszarami do zmiany.
- Na spotkaniu podsumowującym dziecko wraz z opiekunami podejmuje decyzje odnośnie kierunku dalszej pracy terapeutycznej. Warto zaznaczyć, że cele i kierunek zmian zawsze jest wypadkową zarówno potrzeb dziecka i jego rodziców oraz wskazówek wynikających z obserwacji przeprowadzonych przez psychologa
- Po wspólnym ustaleniu celów terapii rozpoczyna się właściwy proces terapeutyczny.
Warto pamiętać, że psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa w stosunku do młodego człowieka. To oznacza, że nie zdradza bez zgody dziecka żadnych informacji, które uzyskał podczas spotkań. Wyjątek stanowią tu informacje dotyczące zachowań ryzykownych oraz takich, które są związane z zagrożeniem bezpieczeństwa zdrowia i życia kogokolwiek z otoczenie dziecka.
Pomoc psychologa – Psychoterapeuty dla Twojego dziecka
Jest wskazana, kiedy dziecko, nastolatek:
- Miewa różne dolegliwości, np. bóle głowy, brzucha, zaburzenia snu, a badania lekarskie wykluczają chorobę somatyczną
- Doświadcza różnych traumatycznych przeżyć(śmierć kogoś bliskiego, rozwód rodziców, problemy rodzinne, problemy szkolne, znęcanie się rówieśników)
- nie radzi sobie z trudnymi emocjami(stres, złość, smutek, bezradność, frustracja, niskie poczucie wartości)
- doświadcza silnych lęków, które uniemożliwiają funkcjonowanie
- ma kłopoty z budowaniem relacji, jest konfliktowe, bywa agresywne
- miewa różne trudności rozwojowe, adaptacyjne
- jest nieśmiałe, wycofane
- ma trudności związane z trudnościami rozwojowymi jak ADHD czy zaburzenia ze spektrum autyzmu
A także inne kłopoty związane z psychiką i emocjami.
Jeśli zauważysz u swojego dziecka jeden lub kilka podobnych, niepokojących objawów – warto zgłosić się na konsultację do psychologa – terapeuty dziecięcego. Taka wizyta nie zawsze oznacza rozpoczęcie długiego procesu terapii, często może służyć temu, abyś zarówno Ty jak i Twoje dziecko uzyskali spokój.
W naszym Centrum Terapii i Wsparcia pomagamy dzieciom i młodzieży dopasowując metody pracy do aktualnie występujących trudności i potrzeb.
Proponujemy wsparcie psychologiczne z wykorzystaniem technik Treningu Umiejętności Społecznych, co pozwala:
- Rozwijać umiejętności związane z nawiązywaniem i budowaniem relacji, rozwiązywaniem konfliktów, efektywną komunikacją
- Budować pewność siebie jako kluczową umiejętność w osiąganiu sukcesu w różnych aspektach życia
- Promować kreatywność, krytyczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów